Jak dbać o kontakt z dzieckiem

Jak dbać o kontakt z dzieckiem

Jak dbać o kontakt z dzieckiem

Dzieci w wieku do 6 lat zazwyczaj jeszcze mają problemy z wypowiadaniem niektórych słów, czy precyzyjnym wyrażaniem i określaniem swoich potrzeb, uczuć
i emocji, dlatego należy poświęcić możliwie maksymalnie dużo czasu oraz dołożyć wszelkich starań, aby zrozumieć i rozwiązać problem lub zadanie, z którym maluch się do nas zwraca.

W komunikacji z dzieckiem w tej grupie wiekowej można, a w niektórych wypadkach wręcz należy, używać zdrobnień oraz zmiękczeń, które dziecko odbiera, jako przejaw opieki i zainteresowania, a dzięki temu czuje się bezpiecznie. Należy używać sformułowań takich jak: „Chodź umyjemy rączki” lub „zobacz, jaki ładny piesek na obrazku”, „zobacz, jaka fajna piłeczka”.

Przedszkolak we wszystkich swych działaniach poszukuje aprobaty
i zrozumienia u innych osób. Gdy dziecko informuje opiekuna o tym, że jakieś zadanie jest dla niego za trudne odpowiedź opiekuna powinna brzmieć: „Rozumiem, w takim razie pobawimy się w inną zabawę” lub „Dobrze, wymyślimy zaraz inną grę”.

Dziecko w wieku przedszkolnym wykazuje inicjatywę podczas zabaw, często same określa sobie ich reguły i warunki, kieruje się wyobraźnią, dlatego należy pamiętać o tym by pozwalać mu na tego typu aktywność nie hamując tym samym twórczych postaw dziecka. Opiekun powinien poświęcić mu bardzo dużo czasu i uwagi, powinien dawać do zrozumienia dziecku, że jest dla niego ważne i że ważne są dla niego jego problemy i odczucia. Pożądana jest empatyczna postawa opiekunów. Są miejsca gdzie rodzic może bawić się z dzieckiem i pomagać mu przełamywać trudności. O dobrą. Niczym nieskrępowaną zabawę podczas imprez dbają specjalnie przeszkoleni Animatorzy.

Treści z : Podecznik operacyjny

Zoolandia – Dbamy o rozwój Twojego dziecka