weekend z dzieckiem

Jak spędzać weekend z dzieckiem – 9 dobrych pomysłów

Czy zdarza Ci się mówić dziecku „Dzisiaj nie mogę, bo mam dużo obowiązków” lub „Nie teraz, mamusia ma za dużo pracy, jutro pójdziemy do parku ”? Jeśli często powtarzasz zdania tego typu, najwyższy czas coś z tym zrobić. Małe dziecko to nieprzespane noce i męczące dni, ale pamiętaj, że ten czas szybko minie. W mgnieniu oka Twój pięciomiesięczny maluch zamieni się w 15-letniego nastolatka i wtedy będziesz chciała spędzić z nim czas. Ale wtedy weekend z dzieckiem nie będzie już na wyciągnięcie ręki. Twoje prawie dorosłe dziecko będzie zbyt zajęte planowaniem weekendów z przyjaciółmi.

Wykorzystaj więc jak najwięcej czasu, jaki masz ze swoim dzieckiem, ponieważ jest on bardzo cenny i… już nie wróci. Zostaną za to wspomnienia, które zobaczysz po latach na swoim komputerze wyświetlając zdjęcia lub filmy ze wspólnych przygód i zabaw. Zadbaj o to, aby były jak najszczęśliwsze.

Nawet w dzisiejszych czasach wspólne spędzanie czasu z rodziną ma kluczowe znaczenie.

Ten czas jest bardzo ważny, ponieważ to właśnie te chwile pomagają tworzyć silniejsze więzi rodzinne.

Istnieje wiele zajęć rodzinnych do wypróbowania, które mogą być świetne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i wygospodarować w weekend czas tylko dla rodziny.

Kluczowe punkty spędzania czasu z dzieckiem:

  • Spędzanie czasu z dziećmi niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno dla Ciebie, jak i dla nich.
  • Jednym ze sposobów na spędzenie czasu jest wspólna zabawa.
  • Zabawa skoncentrowana na dziecku to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem, jednocześnie dając mu niezależność i pełną uwagę.
  • Różne zajęcia zabawowe będą odpowiednie dla małych dzieci, dzieci w wieku przedszkolnym i dzieci w wieku szkolnym.

Po pierwsze odłóż smartfon

Niezależnie od tego, czy chcecie pobawić się na podwórku grając w piłkę, czy poczytać wspólnie książkę, nie chcesz, aby Ci przeszkadzano. Wyłącz smartfon. To weekend z dzieckiem, Wasz wspólny czas i Twój czas przestoju, za który sama sobie później podziękujesz. Jeśli co kilka sekund rozpraszają Cię powiadomienia w telefonie, pomyśl o tym, że właśnie ktoś zabiera czas Twojemu dziecku. Więc wyłącz urządzenia, chociaż na godzinę lub dwie.

Nieprzerywana zabawa będzie przyjemniejsza i pozwoli to Twojemu dziecku poczuć się docenionym i ważnym. A przecież o to Ci chodzi!

Weekend to idealny czas, aby zebrać rodzinę i spędzić ze sobą trochę czasu. Oczywiście wyzwaniem jest znalezienie czegoś, co każdy lubi, ponieważ różne pokolenia mają różne pomysły na najlepsze wspólne spędzanie czasu. Więc jakie pomysły możesz wykorzystać, aby spędzić weekend z dzieckiem? Oto 9 ciekawych pomysłów.

1. Weekend z dzieckiem niech zacznie się od wypełnionego zabawą piątkowego wieczoru

Kiedy Twoje dziecko wraca ze szkoły lub przedszkola, spraw mu niespodziankę, planując szalony, pełen zabawy wieczór. Wskoczcie w stare ciuchy i zajmijcie się malowaniem twarzy. Daj dziecku swobodę kreatywności i pozwól mu pomalować Twoją twarz. Ty za to możesz zrobić mu kolorowy tatuaż! Możecie także spróbować malowania palcami na papierze lub malowania tkanin. Wystarczy później kąpiel, a ta kolorowa aktywność sprawi, że dziecko będzie szczęśliwe jak nigdy. 

P.S. Upewnij się, że rozłożyłaś na podłodze stare gazety, aby weekend z dzieckiem nie zamienił się w weekend ze sprzątaniem lub remontem.

2. Spraw, aby proste prace domowe były zabawne

Dzieci uwielbiają pomagać. Chcesz iść na zakupy? Spraw, by zakupy spożywcze były „zabawą” z Tobą. Chcesz zrobić obiad? Pozwól dziecku pomóc w przygotowaniu. Na początku może być trochę bałaganu i wszystko może zabrać więcej czasu. Z czasem zobaczysz, że dziecko stanie się Twoim największym pomocnikiem i patrząc za kilka lat wstecz zawsze będzie wspominać to jako wyjątkowy dla niego czas.

Żadne dziecko nie chce sprzątać, ale możesz zmienić sprzątanie w nową zabawną grę. Na przykład, jeśli w domu jest dużo bałaganu, możesz poprosić dzieci, aby pomogły Ci go uporządkować organizując przy tym jakiś konkurs. Możesz przejrzeć stare pudła na strychu i znaleźć pamiątki lub inne rzeczy wywołujące wspomnienia. Potem resztę dnia możecie spędzić oglądając filmy wybranie tylko przez dziecko lub czytając jego ukochaną książkę. Jak widzisz, weekend z dzieckiem nie musi wiązać się z wychodzeniem z domu.

3. Zaplanujcie wieczór filmowy

Idealny na to jest sobotni wieczór. Możesz rozszerzyć plany i umówić się z przyjaciółmi i ich dziećmi lub z przyjaciółmi dziecka i jego rodzicami. Możecie oglądać filmy razem, dzieci mogą też obejrzeć jakiś film animowany w swoim gronie i zajadać się popcornem, podczas gdy rodzice mogą miło spędzić czas w swoim gronie. 

Możecie również zorganizować wieczór chłopaków, podczas którego zaprzyjaźnieni ojcowie spotykają się na sesji Playstation, podczas gdy dzieci oglądają wybrany przez siebie film animowany. 

Jeśli chcesz po prostu spędzić weekend z dzieckiem, możesz zamówić pizzę, włączyć jego ulubiony film i zorganizować rodzinną noc filmową w piżamach.

4. Zagrajcie w zielone — zróbcie coś w ogrodzie

Nie wszyscy lubią spędzać czas na kopaniu w ziemi, jednak jest to świetny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem w weekend. Możesz przy okazji uczyć je o roślinach, a nawet zachęcać do uprawy własnych kwiatów czy warzyw. 

Istnieje wiele sposobów, aby praca w ogrodzie była przyjemnością dla całej rodziny. Na przykład stwórz grządkę warzywną w ogrodzie i pozwól dziecku zdecydować, co chce uprawiać. Pomaga to utrzymać jego zainteresowanie i pozwala Wam spędzać czas razem jako rodzina. A przy okazji Twoje dziecko pouczy się trochę obowiązkowości.

5. Urządźcie piknik rodzinny

Jeśli na dworze jest ładny dzień, dlaczego nie zrobić pikniku i wybrać się do lokalnego parku? To fantastyczny sposób na zmianę przeciętnego weekendu w niezapomniany. Możesz spakować kanapki i przekąski i znaleźć miejsce, w którym można usiąść, zrelaksować się i cieszyć. Pikniki są wspaniałe, ponieważ wszyscy mogą cieszyć się wspólnie spędzonym czasem poza domem. Nawet lokalny park może być świetnym miejscem, do którego można się udać.

6. Zbudujcie fort z poduszek i koców

Budowa fortu z koca to poważna sprawa dla Twojego dziecka. W końcu jest to sekretna kryjówka dla twojego malucha, ponieważ ratuje go przed gniewem czarnego charakteru z kreskówki lub pozwala mu być księciem lub księżniczką na zamku! Może to być również świetne miejsce na przyjemny wieczorny rytuał z dzieckiem. Możecie usiąść w forcie i czytać bajki na dobranoc. Wszystko, czego potrzebujesz to stos poduszek, koców lub poszewek i klamerek do bielizny. Resztę zostaw wyobraźni swojego dziecka.

7. Grajcie w gry planszowe

Jeśli zaplanujesz wieczór z grami planszowymi w przytulny piątkowy wieczór lub sobotę, wiedz, że Twoje dzieci czerpią duże korzyści z tego wyjątkowego rodzinnego czasu. Oprócz uczenia ich o pracy zespołowej, cierpliwości, wygrywania i przegrywania, gry planszowe mogą korzystnie wpływać na mózg dziecka i jego rozwój języka.

Bez względu na to, czy Twoje dziecko będzie musiało wybudować miasto, czy zdobyć nieodkryte lądy, wiele się nauczy, a na pewno nauczy się tego, że wspólne spędzanie czasu z rodzicami jest bardzo przyjemne. Nie musisz od razu kupować pierwszej lepszej gry. Znajdź lokalną wypożyczalnię gier i pojedzcie tam razem, aby coś wybrać. 

8. Zaplanujcie poszukiwanie skarbów

Następnym razem, gdy fatalna pogoda przeszkodzi Ci w planowaniu weekendu, zaplanuj polowanie na skarby w domu. Niech Twój współmałżonek ukryje kilka rzeczy w domu i sporządzi listę wskazówek do rozwiązania dla Ciebie i Twojego dziecka. Zobacz, jak Twoje dziecko zmienia się w Indianę Jonesa i przeżywaj fantastyczną przygodę w domu.

9. Zapewnij dziecku czas na szaleństwo

Wybierz się z dzieckiem do parku linowego lub do sali zabaw. Daj swojemu dziecku szansę na ćwiczenie sprawności motorycznych i poprawę umiejętności takich jak wspinaczka, koordynacja ruchowa i łapanie piłki. Ważne jest, aby dzieci miały wiele różnych rodzajów zabaw. Obejmuje to zabawę z drugą osobą, również Tobą, jaki i zabawę w grupie rówieśników.

Oprócz możliwości ciągłego ruchu dajesz dziecku możliwość bycia w grupie rówieśników, gdzie dziecko ćwiczy ważne umiejętności. Różnorodność jest dobra dla wszystkich aspektów ich nauki i rozwoju – fizycznego, społecznego, emocjonalnego i wyobraźni. Pamiętaj, że nawet jeśli bezpośrednio nie uczestniczysz w skakaniu i wspinaczce,

organizując wyjście i będąc na miejscu z dzieckiem dajesz mu jasny sygnał “jestem tutaj dla Ciebie”. Dziecko to bardzo docenia.

Zapraszamy do naszej sali zabaw Zoolandia

logo Zoolandia turkus + limonka

O tym, jak brak ruchu wpływa na dzieci przeczytasz w artykule Otyłość u dzieci – 3 najczęstsze pułapki i jak sobie z nimi radzić

Dom, praca i rodzina — co ważniejsze?

Jeden z bohaterów pewnego starego filmu powiedział, że 99% naszego czasu i wysiłku poświęcamy na trzy podstawowe rzeczy: dom, pracę i rodzinę. Wszystkie te trzy elementy ciągną nas w różnych kierunkach. Jeśli staramy się je połączyć razem, każda chce więcej, niż mamy do zaoferowania. Najczęściej, gdy chcemy zaoszczędzić czas i energię w jednej z nich, liczymy na to, że rodzina da nam trochę swobody, a przynajmniej przymknie oczy na niektóre nasze zaniedbania. W ten sposób łatwo wpaść w pułapkę i rozwinąć tendencję do dawania naszym bliskim resztek, a nie tego, co najlepsze. A przecież czas, jaki mamy do dyspozycji z naszymi dziećmi jest krótki.

Ciesz się czasem rodzinnym

Rodziny nie zawsze spędzają razem czas. W tym nowoczesnym świecie spędzanie wspólnego czasu zdarza się coraz rzadziej z powodu tego, jak bardzo intensywne stało się nasze życie. Wszystko robimy szybko, na już. Jak tutaj znaleźć czas na rodzinę?

Poświęcenie dziecku jednego dnia lub nawet kilku godzin w każdy weekend, może dużo wnieść w Wasze relacje. 

Specjalny czas razem: dlaczego jest dobry dla Twojego dziecka

Spędzanie czasu z dzieckiem jest dobre dla jego rozwoju i dobrego samopoczucia. To dlatego, że buduje Waszą relację i zwiększa pewność siebie Twojego dziecka. Wyjątkowy czas z dzieckiem to szansa na:

  • danie dziecku pełnej uwagi i pokazanie mu, że jest dla Ciebie najważniejsze,
  • próba spojrzenia na świat z punktu widzenia dziecka,
  • dowiedzenie się więcej o upodobaniach, niechęciach, zmartwieniach i frustracjach Twojego dziecka,
  • danie dziecku poczucia słuchania go i informacja, że jesteś jego przyjacielem,
  • możliwość udzielania dziecku wskazówek w przyjaźniejszej atmosferze,
  • bycie wzorem do naśladowania dla swojego dziecka.

Czas spędzony z Tobą może pomóc Twojemu dziecku poczuć się szczęśliwszym, bardziej zrelaksowanym. Co więcej, regularnie spędzany specjalny czas z Tobą może pomóc dziecku radzić sobie z chwilami, w których nie możesz poświęcić mu pełnej uwagi lub gdy jesteście osobno.

Weekend z dzieckiem — specjalny czas razem. Dlaczego jest dla Ciebie dobry?

Wspólny weekend z dzieckiem może być również wspaniały dla Ciebie. Jedną z korzyści jest możliwość ponownego bycia dzieckiem i po prostu skorzystania z okazji do dobrej zabawy.

Poczujesz się również dobrze, będąc blisko swojego dziecka i będąc na bieżąco z tym, co dzieje się w jego życiu.

Wyjątkowy weekend z dzieckiem nie musi być specjalnym wyjściem. Może się zdarzyć, gdy robisz codzienne rzeczy, takie jak składanie prania, czy pieczenie ciasta. Dzielenie się po prostu szczęśliwymi doświadczeniami pomaga budować relacje z dzieckiem.

Dzieciństwo to szczególny, choć krótkotrwały czas. Bez względu na to, co dzieje się w pracy lub w domu, spędzanie czasu z dziećmi jest naturalnym i niezbędnym krokiem w kierunku poczucia szczęścia i mniejszego stresu. Zbliży Cię również do Twojego dziecka. W końcu, jak ktoś słusznie powiedział:

„Aby jutro być we wspomnieniach swojego dziecka, dziś trzeba być w jego życiu”.